Road to UFC Season 2 |
Information |
Promotion |
UFC |
First date aired |
May 27, 2023 (2023-05-27) |
Events |
Fights |
|
Road to UFC Season 2 is the 2023 cycle of Road to UFC, a mixed martial arts (MMA) event series in which top Asian MMA prospects compete to win contracts with the Ultimate Fighting Championship (UFC).[1]
Background
The event series features four divisions—flyweight, bantamweight, featherweight and lightweight—each for which eight fighters compete in a "win-and-advance" tournament format.[2] The tournament winner for each division is awarded a UFC contract. Each event in the series is to feature five bouts including one non-tournament bout.[3][4]
The opening quarterfinal round of the tournament is to be held across two days, May 27-28, 2023 at the UFC Performance Institute Shanghai, with two five-bout events for each day for a total of 10 bouts per day.[5]
Episode 1
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Featherweight |
Kim Sang-won |
def. |
Keisuke Sasu |
KO (punches) |
2 |
1:42 |
[lower-alpha 1] |
Flyweight |
Mark Climaco |
def. |
Lee Jung-hyun |
Decision (unanimous) (30–27, 30–27, 30–27) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 2] |
Featherweight |
Yi Zha |
def. |
Wuziazibieke Jiahefu |
Submission (armbar) |
1 |
2:28 |
[lower-alpha 3] |
Flyweight |
Rei Tsuruya |
def. |
Ronal Siahaan |
Submission (scarf hold armlock) |
2 |
1:19 |
[lower-alpha 4] |
Flyweight |
Nyamjargal Tumendemberel |
def. |
Topnoi Kiwram |
Decision (split) (29–28, 28–29, 29–28) |
3 |
5:00 |
|
Episode 2
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Featherweight |
Li Kaiwen |
def. |
Lu Kai |
KO (punches) |
1 |
1:11 |
[lower-alpha 1] |
Flyweight |
Choi Seung-guk |
def. |
Sumit Kumar |
Decision (unanimous) (29–28, 29–28, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 2] |
Featherweight |
Kouya Kanda |
def. |
Yibugele |
Decision (unanimous) (30–27, 30–27, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 3] |
Flyweight |
Ji Niushiyue |
def. |
Billy Pasulatan |
TKO (punches) |
1 |
3:04 |
[lower-alpha 4] |
Welterweight |
Taiyilake Nueraji |
def. |
Kim Han-seul |
KO (elbow) |
2 |
1:38 |
|
Episode 3
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Lightweight |
Rong Zhu |
def. |
Hong Seong-chan |
TKO (punches) |
1 |
2:17 |
[lower-alpha 1] |
Bantamweight |
Shuya Kamikubo |
def. |
Jieleyisi Baergeng |
Decision (split) (30–27, 28–29, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 2] |
Lightweight |
Kim Sang-wook |
def. |
Kazuma Maruyama |
Submission (barbo choke) |
1 |
3:08 |
[lower-alpha 3] |
Bantamweight |
Xiao Long |
def. |
Shohei Nose |
Decision (split) (29–28, 28–29, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 4] |
Welterweight |
Yoo Sang-hoon |
def. |
Chris Hofmann |
TKO (knee and punches) |
3 |
3:10 |
|
Episode 4
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Lightweight |
Batebolati Bahatebole |
def. |
Ki Won-bin |
Disqualification (punches to back of head) |
2 |
2:22 |
[lower-alpha 1] |
Bantamweight |
Lee Chang-ho |
def. |
Rana Rudra Pratap Singh |
TKO (elbows and punches) |
1 |
3:52 |
[lower-alpha 2] |
Lightweight |
Shin Haraguchi |
def. |
Wendris Patilima |
TKO (punches) |
2 |
1:25 |
[lower-alpha 3] |
Bantamweight |
Daermisi Zhawupasi |
def. |
Eperaim Ginting |
Submission (rear-naked choke) |
1 |
0:58 |
[lower-alpha 4] |
Flyweight |
Peter Danasoe |
def. |
Sim Kai Xiong |
KO (flying knee) |
1 |
4:23 |
|
Episode 5
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Featherweight |
Li Kai Wen |
def. |
Koya Kanda |
Decision (unanimous) (30–27, 29–28, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 1] |
Flyweight |
Ji Niushiyue |
def. |
Choi Seung-guk |
Decision (unanimous) (30–27, 30–27, 30–27) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 2] |
Featherweight |
Yi Zha |
def. |
Kim Sang-won |
Decision (unanimous) (29–28, 29–28, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 3] |
Bantamweight |
Rei Tsuruya |
def. |
Mark Climaco |
Decision (unanimous) (30–27, 29–28, 29–27) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 4] |
Flyweight |
Nyamjargal Tumendemberel |
def. |
Peter Danasoe |
Technical Submission (rear-naked choke) |
1 |
1:02 |
|
Episode 6
Main Card (UFC Fight Pass) |
Weight class |
|
|
|
Method |
Round |
Time |
Notes |
Lightweight |
Shin Haraguchi |
def. |
Park Jae-hyun |
Decision (unanimous) (30–27, 29–28, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 1] |
Bantamweight |
Lee Chang-ho |
def. |
Daermisi Zhawupasi |
TKO (punches) |
3 |
3:35 |
[lower-alpha 2] |
Featherweight |
Rong Zhu |
def. |
Kim Sang-wook |
Decision (unanimous) (30–26, 29–28, 29–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 3] |
Bantamweight |
Xiao Long |
def. |
Shuya Kamikubo |
Decision (majority) (29–28, 29–27, 28–28) |
3 |
5:00 |
[lower-alpha 4] |
Flyweight tournament bracket
Bantamweight tournament bracket
Featherweight tournament bracket
Lightweight tournament bracket
- Park Jae-hyun, who was scheduled to fight Quillan Salkilld in a non-tournament bout, replaced Batebolati Bahatebole who weighed in at 161lbs and was not medically cleared to fight.
External links
See also
|
By year |
|
|
General info |
|
Executives |
|
Lists |
|
|
|
Upcoming events are in italics
|
Flagship events |
|
Fight Nights
(on Spike TV) |
|
UFC on Versus/UFC Live |
|
UFC on Fox |
|
UFC on FX |
|
UFC on Fuel TV |
|
Fight Nights
(on FS1, FS2, FXX,
or UFC Fight Pass) |
|
UFC on ESPN
(or ESPN2) |
|
Fight Nights
(on ESPN+) |
|
UFC on ABC |
|
The Ultimate Fighter
Finales |
|
|
References
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ See single-elimination tournament.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.
- ↑ Lua error in package.lua at line 80: module 'strict' not found.