Year |
Goaltender |
Defencemen |
Forwards |
1975 |
Gary Carr, Toronto |
Mike Kitchen, Toronto
Brad Maxwell, New Westminster |
Barry Smith, New Westminster
Claude Larose, Sherbrooke
John Anderson, Toronto |
1976 |
Maurice Barrette, Quebec |
Jean Gagnon, Quebec
Barry Beck, New Westminster |
Dale McCourt, Hamilton
Ric Seiling, Hamilton
Harold Phillipoff, New Westminster |
1977 |
Pat Riggin, Ottawa |
Barry Beck, New Westminster
Brad Maxwell, New Westminster |
Bobby Smith, Ottawa
Jere Gillis, Sherbrooke
Mark Lofthouse, New Westminster |
1978 |
Ken Ellacott, Peterborough |
Paul MacKinnon, Peterborough
Brian Young, New Westminster |
Mark Kirton, Peterborough
Normand Lefebvre, Trois-Rivières
Stan Smyl, New Westminster |
1979 |
Bart Hunter, Brandon |
Norman Rochefort, Trois-Rivières
Brad McCrimmon, Brandon |
Laurie Boschman, Brandon
Ray Allison, Brandon
Tim Trimper, Peterborough |
1980 |
Rick LaFerriere, Peterborough |
Darren Veitch, Regina
Larry Murphy, Peterborough |
Bill Gardner, Peterborough
Dale Hawerchuk, Cornwall
Mark Reeds, Peterborough |
1981 |
Corrado Micalef, Cornwall |
Fred Arthur, Cornwall
Joe McDonnell, Kitchener |
Dale Hawerchuk, Cornwall
Marc Crawford, Cornwall
Brian Bellows, Kitchener |
1982 |
Michel Morissette, Sherbrooke |
Paul Boutillier, Sherbrooke
Gary Nylund, Portland
Al MacInnis, Kitchener |
John Chabot, Sherbrooke
Jeff Larmer, Kitchener
Sean McKenna, Sherbrooke |
1983 |
Peter Sidorkiewicz, Oshawa |
Joe Cirella, Oshawa
Jerome Carrier, Verdun |
Ken Yaremchuk, Portland
Randy Heath, Portland
John MacLean, Oshawa |
1984 |
Darren Pang, Ottawa |
Dave Shaw, Kitchener
Bruce Cassidy, Ottawa |
Adam Creighton, Ottawa
Jim Camazzola, Kamloops
Don McLaren, Ottawa |
1985 |
Robert Desjardins, Shawinigan |
David Goertz, Prince Albert
Yves Beaudoin, Shawinigan |
Dan Hodgson, Prince Albert
Tony Grenier, Prince Albert
Patrice Lefebvre, Shawinigan |
1986 |
Steve Guenette, Guelph |
Steve Chiasson, Guelph
Ron Shudra, Kamloops |
Guy Rouleau, Hull
Luc Robitaille, Hull
Bob Foglietta, Portland |
1987 |
Mark Fitzpatrick, Medicine Hat |
Wayne McBean, Medicine Hat
Gord Murphy, Oshawa |
Jeff Wenaas, Medicine Hat
Dale Kushner, Medicine Hat
Guy Phillips, Medicine Hat |
1988 |
Mark Fitzpatrick, Medicine Hat |
Dean Chynoweth, Medicine Hat
Darryl Shannon, Windsor |
Rob DiMaio, Medicine Hat
Darrin Shannon, Windsor
Trevor Linden, Medicine Hat |
1989 |
Mike Greenlay, Saskatoon |
Dan Lambert, Swift Current
Ken Sutton, Saskatoon |
Tim Tisdale, Swift Current
Neil Carnes, Laval
Sheldon Kennedy, Swift Current |
1990 |
Mike Torchia, Kitchener |
Cory Keenan, Kitchener
Paul O'Hagan, Oshawa |
Eric Lindros, Oshawa
Iain Fraser, Oshawa
Steven Rice, Kitchener |
1991 |
Félix Potvin, Chicoutimi |
Patrice Brisebois, Drummondville
Brad Tiley, Sault Ste. Marie |
Pat Falloon, Spokane
Ray Whitney, Spokane
Brent Thurston, Spokane |
1992 |
Corey Hirsch, Kamloops |
Scott Niedermayer, Kamloops
Drew Bannister, Sault Ste. Marie |
Colin Miller, Sault Ste. Marie
Mike Mathers, Kamloops
Turner Stevenson, Seattle |
1993 |
Kevin Hodson, Sault Ste. Marie |
Michael Gaul, Laval
Drew Bannister, Sault Ste. Marie |
Ralph Intranuovo, Sault Ste. Marie
Chad Penney, Sault Ste. Marie
Martin Lapointe, Laval |
1994 |
Éric Fichaud, Chicoutimi |
Aaron Keller, Kamloops
Nolan Baumgartner, Kamloops |
Darcy Tucker, Kamloops
Alain Côté, Laval
Rod Stevens, Kamloops |
1995 |
Jason Saal, Detroit |
Nolan Baumgartner, Kamloops
Bryan McCabe, Brandon |
Darcy Tucker, Kamloops
Sean Haggerty, Detroit
Shane Doan, Kamloops |
1996 |
Frédéric Deschênes, Granby |
Wade Redden, Brandon
Jason Doig, Granby |
Xavier Delisle, Granby
Philippe Audet, Granby
Cameron Mann, Peterborough |
1997 |
Christian Bronsard, Hull |
Chris Phillips, Lethbridge
Jan Snopek, Oshawa |
Christian Dubé, Hull
Byron Ritchie, Lethbridge
Martin Menard, Hull |
1998 |
Chris Madden, Guelph |
Brad Ference, Spokane
Francis Lessard, Val-d’Or |
Andrej Podkonicky, Portland
Manny Malhotra, Guelph
Marian Hossa, Portland |
1999 |
Cory Campbell, Belleville |
Matt Kinch, Calgary
Nick Boynton, Ottawa |
Glenn Crawford, Belleville
Joe Talbot, Ottawa
Pavel Brendl, Calgary |
2000 |
Sébastien Caron, Rimouski |
Michel Périard, Rimouski
Eric Reitz, Barrie |
Brad Richards, Rimouski
Juraj Kolnik, Rimouski
Sheldon Keefe, Barrie |
2001 |
Maxime Dagneault, Val-d’Or |
Paul Elliott, Regina
Chris Lyness, Val-d’Or
Ross Lupaschuk, Red Deer |
Brett Lysak, Regina
Simon Gamache, Val-d’Or
Kyle Wanvig, Red Deer |
2002 |
T. J. Aceti, Erie |
Danny Groulx, Victoriaville
Kevin Dallman, Guelph |
Matthew Lombardi, Victoriaville
Colin Sinclair, Kootenay
Cory Pecker, Erie |
2003 |
Scott Dickie, Kitchener |
Doug O'Brien, Hull
Steve Eminger, Kitchener |
Derek Roy, Kitchener
Gregory Campbell, Kitchener
Mike Richards, Kitchener |
2004 |
Kelly Guard, Kelowna |
Doug O'Brien, Gatineau
Shea Weber, Kelowna |
Jean-Michel Daoust, Gatineau
Clarke MacArthur, Medicine Hat
Randall Gelech, Kelowna |
2005 |
Adam Dennis, London |
Danny Syvret, London
Mario Scalzo, Rimouski |
Sidney Crosby, Rimouski
Dan Fritsche, London
Corey Perry, London |
2006 |
Cédrick Desjardins, Quebec |
Paul Albers, Vancouver
Michal Sersen, Quebec |
Alexander Radulov, Quebec
Gilbert Brulé, Vancouver
Adam Pineault, Moncton |
2007 |
Matt Keetley, Medicine Hat |
Cody Franson, Vancouver
Brendan Mikkelson, Vancouver |
Darren Helm, Medicine Hat
Michal Repik, Vancouver
Milan Lucic, Vancouver |
2008 |
Dustin Tokarski, Spokane |
Justin Falk, Spokane
Ben Shutron, Kitchener |
Justin Azevedo, Kitchener
Mitch Wahl, Spokane
Drayson Bowman, Spokane |
2009 |
Marco Cousineau, Drummondville |
Ryan Ellis, Windsor
Tyler Myers, Kelowna |
Taylor Hall, Windsor
Jamie Benn, Kelowna
Patrice Cormier, Rimouski |
2010 |
Martin Jones, Calgary |
Travis Hamonic, Brandon
Cam Fowler, Windsor |
Taylor Hall, Windsor
Jimmy Bubnick, Calgary
Matt Calvert, Brandon |
2011 |
Jordan Binnington, Owen Sound |
Stuart Percy, Mississauga
Nathan Beaulieu, Saint John |
Andrew Shaw, Owen Sound
Devante Smith-Pelly, Mississauga
Jonathan Huberdeau, Saint John |
2012 |
Michael Houser, London |
Jarred Tinordi, London
Brandon Gormley, Shawinigan |
Austin Watson, London
Michael Chaput, Shawinigan
Henrik Samuelsson, Edmonton |
2013 |
Zachary Fucale, Halifax |
Derrick Pouliot, Portland
Konrad Abeltshauser, Halifax |
Nathan MacKinnon, Halifax
Martin Frk, Halifax
Ty Rattie, Portland |
2014 |
Antoine Bibeau, Val-d’Or |
Cody Corbett, Edmonton
Matt Finn, Guelph |
Edgars Kulda, Edmonton
Kerby Rychel, Guelph
Henrik Samuelsson, Edmonton |
2015 |
Ken Appleby, Oshawa |
Madison Bowey, Kelowna
Ryan Graves, Quebec |
Nick Merkley, Kelowna
Michael McCarron, Oshawa
Michael Dal Colle, Oshawa |
2016 |
Tyler Parsons, London |
Olli Juolevi, London
Haydn Fleury, Red Deer |
Mitch Marner, London
Christian Dvorak, London
Timo Meier, Rouyn-Noranda |
2017 |
Michael DiPietro, Windsor |
Darren Raddysh, Erie
Mikhail Sergachev, Windsor |
Gabriel Vilardi, Windsor
Alex DeBrincat, Erie
Taylor Raddysh, Erie |
2018 |
Max Paddock, Regina |
Noah Dobson, Acadie–Bathurst
Josh Mahura, Regina |
Sam Steel, Regina
Jeffrey Truchon-Viel, Acadie–Bathurst
Samuel Asselin, Acadie–Bathurst |
2019 |
Alexis Gravel, Halifax |
Sean Durzi, Guelph
Noah Dobson, Rouyn-Noranda |
Isaac Ratcliffe, Guelph
Félix Bibeau, Rouyn-Noranda
Benoit-Olivier Groulx, Halifax |
2020 |
Event cancelled due to the coronavirus pandemic – team not selected[2] |
2021 |
Event cancelled due to the coronavirus pandemic – team not selected |
2022 |
Nikolas Hurtubise, Saint John |
Yan Kuznetsov, Saint John
Arber Xhekaj, Hamilton |
Mavrik Bourque, Shawinigan
William Dufour, Saint John
Mason McTavish, Hamilton |